Min start på dagen var ikke den bedste, men jeg valde at konsentrere mig om noget andet. Ind til nu har det været en ok dag, jeg har ikke været ude og cykle og det når jeg heller ikke, men jeg har fået skrevet og lavet nogen praktiske ting herhjemme. Om ikke så længe komme en af mine rigtig gode venniner på besøg til te og det bliver dejligt.
Derfor ved jeg ikke helt hvad aften har at byde på, men det bliver helt sikkert ikke til at jeg sider i et hjørne af min nye sofa og har ondt af mig selv. Jeg glæder mig til at vise alle de nye ting vi har fået lavet ved vores lejlighed, som nu er næsten færdig. Der mangler kun paneler, nye højtaler og et nyt fjernsyn så er alt færdigt. Som jeg sider her og kigger mig omkring, kan jeg ikke helt forstå at vi har fået så meget ud af vores 43 kvadratmeter, det er faktisk lidt af et mirakel. Der er helt sikkert ikke mange der havde troet det var muligt da vi startede. Folk var også meget imponeret i lørdages til vores Housewarming, selv om vi var blevet nød til at rygge lidt om, for at få plads til alle. Det var forresten en rigtig god fest og vores lejlighed fik en ondenlig invidelse.
Det er dage som i dag der giver mig håb, dage som før i tiden var blevet spildt på at havde ondt af mig selv, kan jeg nu få noget godt ud af. Det lyder måske ikke som noget, men for mig er det en sejer hver gang det sker. Jeg får også en masse styrke inden i og tro på at jeg kan det her, jeg kan få et lykkeligt liv. Jeg er lidt nervøs for at skulle sove i aften, for jeg har ikke løst til at drømme igen og alle de tiknikker jeg har til at falde i søvn og få sovet uden dårlige drømme virker ikke, så jeg ved ikke helt hvad jeg skal gøre. Jeg tro jeg vil forsøge mig med musik, ikke at det nogen sinde har virket på mig, men det kan aldrig skade at prøve igen. Jeg har jo forandret mig siden sidst jeg prøvede.
I morgen står den så på at cykle og prøve at lave de cookies jeg snakkede om : )
Selv om dagen ikke er blevet som jeg havde planlagt inde i mit hoved, ser jeg det stadig som en vunden dag, fordi jeg ikke lod mig slå ud af det.
FBBS

Kære FBBS,
Det er rigtigt flot du formåede at vende din dårlige start om til noget godt.
Dejligt at høre at du “ikke helt kan forstå at i har fået så meget ud af jeres 43 kvadratmeter, det er faktisk lidt af et mirakel” – Det er jo også rigtig gode og positive tanker og endnu et skulder klap til dig. 🙂
Håber du får en god nattesøvn.
Og uanset hvad dagen bringer i morgen så prøv at holde fast i de positive ting.
Knus
M