Da jeg fik ide til dette emme troet jeg til at starte med at det skulle hede De tabte dage, men det skulle det ikke. Jeg tro alle kender de dage man føle man ikke har fået brugt til noget. Man ved det allerede når man vågner, det bliver en dårlig dag, en af dem man har tabt på forhånd. Men kan man vende sådan en dag til noget godt? Jeg tænker at det kan man. Jeg har allerede så mange tabte dag og jeg kan ikke tabe flere. Derfor har jeg nu lavet en kategori der hedder De vundne dage, det er de dage hvor det er mig der vinder, de dage som mod alle ods blive gode selv om de er startet dårligt, det er de dage hvor jeg vælger af på trods af alt, er det i sidste ende mig der vælger om jeg vil få det bedste ud af det eller ej.
I dag er sådan en dag. Da jeg igen vågnede med denne tristhed over mig kunne jeg næsten ikke holde det ud og det tog mig mange timer at komme ud af min seng. Det første jeg gjorde var at skrive om hvordan jeg havde det til jer og det hjælp. Derefter fik jeg kæmpet mig i cykeltøjet og helt uden jeg ved hvordan jeg gjorde det, sad jeg kort efter på min cykel og solen kom frem på himlen som jeg cyklede ud af København. Nu hvor jeg er hjemme igen, har jeg det dejligt i mn krop og er klar til at få styr på hvad jeg skal lave i morgen. Få lagt en plan.
Dette er et bevis på at det hjælper at komme ud og bevæge sig, der sker noget i ens krop. Lige nu er jeg stolt af mig selv og jeg vil klappe mig selv på skuldren som M skrev i sin kommentra. Det skal nok gå alt sammen. Rasten af min dag bliver god og jeg tro i morgen bliver beder og at jeg kommer til at sove godt i nat. 1-0 til mig : )
FBBS
